Ziua Naţională sărbătorită de elevii din Barcea

Deşi mici, elevii Şcolilor nr. 2 si nr. 1 Barcea au venit dis de dimineaţă pentru a-şi manifesta bucuria de a fi români. Activitatea de 1 Decembrie s-a desfăşurat în fata Primariei din comuna noastră.

Manifestare cultural-educaţională cu ocazia Zilei Naţionale

Totul a început cu intonarea Imnului naţional. În continuare preoţii comunităţii noastre au săvârşit slujba de Te Deum închinată acestei importante zile. După cuvântul domnului primar Constantin Zamfir, părintele Crişan Ionuţ a recitat o emoţionantă poezie găsita în raniţa unui soldat ce s-a jertfit pentru ţară.

Programul artistic a început cu vocile cristaline ale copiilor de la Şcoala Gimnazială Nr. 1 care au încântat audienţa prin versuri specifice momentului şi cântece patriotice.Acestia au fost însoţiţi de către doamna director Bujor Gina şi profesorii Chiriac Cristina şi Avram Gabriela.

Elevii Şcolii Gimnaziale Nr. 2, pregătiţi de doamnele învăţătoare Călugăru Angela şi Diaconu Tincuţa, au continuat momentul festiv prin cântece, poezii şi dansuri. Deşi soarele încălzea timd pe cei prezenţi, totuşi micuţii clasei a II-a au ştiut să încingă atmosfera prin dansurile lor populare executate cu multa măiestrie. Nimic nu a fost mai înălţător decât să vezi nişte prichindei îmbrăcaţi în costum popular şi rostind cu patos, din inimă, dragostea lor pentru ţară şi neam.

E bine ca elevii noştri să cunoască trecutul ţării, să aprecieze sacrificiul suprem al înaintaşilor şi să-şi iubească glia sfinţită cu sângele moşilor şi strămoşilor noştri.

 Prof. Maria Paduraru,

Director Şcoala Gimnazială Nr. 2, Barcea