Cinstirea Sfinţilor Părinţi Ioachim şi Ana, la biserica lor din Galaţi

Copii şi părinţi cinstind sfintele moaşte
Copii şi părinţi cinstind sfintele moaşte

Sosite din Cipru pe meleagurile Dunării de Jos, prin intermediul unei delegaţii conduse de Mitropolitul Isaia de Tamassos şi Orinis, sfintele moaşte ale Sf. Ioachim şi Ana au fost întâmpinate în eparhia noastră de o mare mulţime de cinstitori. Luni, 26 august, odoarele sfinte au fost aşezate spre cinstire în biserica „Sf. Ana” din cartierul Dunărea la Galaţi, de către Înaltpreasfinţitul Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos.

Programul liturgic s-a desfăşurat conform îndrumării şi planificării stabilite de Protoieria Galaţi şi vizat de Centrul Eparhial. Luni, 26 august, începând cu ora 7:00, s-au oficiat Utrenia şi Sfânta Liturghie, la care au participat preoţi din protopopiat. În continuare, au fost citite Acatistul Sfinţilor Ioachim şi Ana, Acatistul Sfintei Cruci, până în momentul primirii cinstitelor odoare şi aşezării lor spre venerare din partea slujitorilor şi a credincioşilor deopotrivă. Pe tot parcursul zilei a continuat citirea de acatiste, paraclise, iar în cursul serii au urmat vecernia, pavecerniţa, miezonoptica şi citirea psaltirii.

La sfânta raclă, aşezată în baldachinul amenajat în curtea bisericii, au oferit asistenţa religioasă preoţii din protoierie, câte doi într-un interval de două ore. Între orele 2:00 şi 5:00 dimineaţa racla a fost mutată în biserică, sub supravegherea preoţilor rânduiţi. În umătoarea zi, marţi 27 august, serviciul liturgic a urmat acelaşi program, cu utrenie, Sfânta Liturghie, acatiste şi citirea Paraclisului Maicii Domnului, oferind posibilitatea credincioşilor să cinstească sfintele moaşte ale Părinţilor Născătoarei de Dumnezeu. De la ora 24:00 au fost retrase în biserica, însă tot în beneficiul creştinilor veniţi la rugăciune şi închinare în număr mai redus pe timpul nopţii. După Sfânta Liturghie din 28 august, sfintele odoare au fost duse la Aşezământul bisericesc de la Lacu-Sărat, jud. Brăila, şi înmânate ÎPS Mitropolit Isaia.

Prezenţa sfintelor moaşte în biserica „Sf. Ana”, în intervalul 26-28 august 2013 a avut un impact deosebit în rândul creştinilor ortodocşi. S-au închinat peste 15.000 de persoane din Galaţi, Ilfov, Iaşi, Vaslui, Mureş şi din Republica Moldova. Sfintele moaşte ale Drepţilor Ioachim şi Ana au constituit o binecuvântare şi pentru vieţuitorii din mânăstirile Eparhiei, prezenţi la sfânta raclă.

Slujitorii bisericii „Sf. Ana” şi toţi credincioşii parohiei au înţeles că zilele de 26 şi 27 august au reprezentat un eveniment major în istoria parohiei noastre, pentru care aducem alese mulţumiri şi recunoştinţă Înaltpreasfinţitului Părinte dr. Casian, Arhiepiscop al Dunării de Jos. Membrii Consiliului şi ai comitetului parohial s-au implicat în pregătirea, organizarea şi susţinerea activităţilor social-filantropice, care au constat în distribuirea de alimente, obiecte şi tipărituri bisericeşti pelerinilor.

În buna desfăşurare a programului, am beneficiat şi de sprijinul Jandarmeriei, Secţia 3 Poliţie, Colegiul Economic „Virgil Madgeanu”, Grădiniţa nr. 51, S.C. Ecosal Galaţi şi firma de patiserie „Dana”, cărora le aducem vii mulţumiri pe această cale.

După trecerea celor două zile de slujire sfântă şi pelerinaj la sfintele moaşte, unde au fost prezenţi mulţi tineri, este necesar să conştientizăm mai bine însemnătatea modelului, (de rugăciune şi viaţă curată) al Sfinţilor Părinţi Ioachim şi Ana pentru familiile de astăzi. Din nefericire, anumite segmente ale societăţii secularizate ignoră valorile morale ale familiei, cu consecinţe negative mai ales în rândul copiilor. Familia, Biserica şi Şcoala constituie stâlpii de bază în dăinuirea neamului românesc, iar cooperarea celor trei factori reaşează omul în mediul firesc de vieţuire. Încercând să înţelegem taina prezenţei sfintelor moaşte în biserica noastră, ne întrebăm : noi am cinstit pe Sfinţii Ioachim şi Ana sau Părinţii Maicii Domnului ne-au cinstit pe noi?

Pr. Ion Jalbă