IN MEMORIAM: Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Miron de Hajnówka

IMG_2340
Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Miron de Hajnówka

În urma accidentului aviatic din ziua de 10 aprilie 2010, de lângă Smolensk, soldat cu moartea a 96 de persoane, a trecut la cele veşnice şi Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Miron (Chodakowski)  de Hajnówka, ierarh ortodox din Biserica Ortodoxă a Poloniei şi general de brigadă în cadrul Armatei Poloneze.

Înaltpreasfinţia Sa era membru al delegaţiei prezidenţiale care urma să participe la festivităţile care marcau împlinirea a 70 de ani de la masacrul de la Katyn.

Mesaj
de condoleanţe
Urmând exemplul Întâistătă-torului Bisericii noastre, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, chiriarhul Dunării de Jos, Înaltpreasfinţitul Părinte Casian Crăciun a adresat Preafericitului Părinte Sava, Mitropolitul Primat al Bisericii Ortodoxe Poloneze, un mesaj de compasiune, subliniind chipul lumi-nos al ierarhului Miron:
„Lumina Învierii Anului Domnului 2010 ne-a adus, pe lângă multele bucurii duhovniceşti, şi mari încercări, mai ales pentru poporul polonez şi pentru Sfânta Biserică Ortodoxă a Poloniei.
Vestea tragicului accident aviatic în care şi-au sfârşit viaţa pământească Preşedintele Poloniei şi toţi însoţitorii săi, întru care Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Miron, a îndoliat România şi toată lumea, realizând astfel un imens pod de frăţietate, de respect şi de dragoste faţă de poporul polonez, atât de încercat.
Timpul în care s-a petrecut groaznicul accident este cel al biruinţei morţii prin Învierea Mântuitorului, Care  pe ,,cei adormiţi în credinţă îi aduce împreună cu El”.
Credem cu tărie că această moarte a vlădicului Miron în misiune sfântă, în mijlocul fraţilor creştini este tot un act de jertfă sfântă şi luminoasă pentru binele, pacea şi armonia între oameni şi popoare.
Chipul său plin de optimism, capacitatea sa de slujire a oamenilor în cele mai grele condiţii, identificarea sa cu idealul creştin al apărării prin credinţă a celor mai înalte valori morale ale umanităţii l-au impus ca pe un autentic ostaş al lui Hristos, luptător cu armele păcii şi ale iubirii de oameni, pentru promovarea demnităţii şi iubirii în viaţa noastră tulburată de atâta suferinţă şi încercări.
L-am cunoscut, l-am apreciat, l-am iubit ca pe un frate adevărat şi rămâne pe mai departe un prieten-erou al credinţei, al demnităţii şi al iubirii de Dumnezeu şi de poporul polonez.
Ne-am întâlnit în diferite ocazii, în Polonia, în România şi în lume, la momente importante, unde glasul şi prestanţa sa au făcut întotdeauna cinste Bisericii Ortodoxe a Poloniei, Preafericirii Voastre şi Sfântului Sinod, Ortodoxiei universale, Creştinismului în general, ţării şi poporului său, dar şi lumii contemporane.
Rămâne viu în memoria, în evlavia şi în viaţa noastră şi-l vom pomeni neîncetat, rugând pe Mântuitorul înviat să-l aşeze în ceata drepţilor.
Transmitem, în numele tuturor prietenilor din Eparhia Dunării de Jos care l-au cunoscut şi iubit, sincere condoleanţe Preafericirii Voastre, Sfântului Sinod, camarazilor săi şi mai ales întristatei sale familii.
Dumnezeu să-l ierte!
Hristos a înviat!”

Mesaj de condoleanţe

IMG_2385Urmând exemplul Întâistătă-torului Bisericii noastre, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, chiriarhul Dunării de Jos, Înaltpreasfinţitul Părinte Casian Crăciun a adresat Preafericitului Părinte Sava, Mitropolitul Primat al Bisericii Ortodoxe Poloneze, un mesaj de compasiune, subliniind chipul lumi-nos al ierarhului Miron:

„Lumina Învierii Anului Domnului 2010 ne-a adus, pe lângă multele bucurii duhovniceşti, şi mari încercări, mai ales pentru poporul polonez şi pentru Sfânta Biserică Ortodoxă a Poloniei.

Vestea tragicului accident aviatic în care şi-au sfârşit viaţa pământească Preşedintele Poloniei şi toţi însoţitorii săi, întru care Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Miron, a îndoliat România şi toată lumea, realizând astfel un imens pod de frăţietate, de respect şi de dragoste faţă de poporul polonez, atât de încercat.

Timpul în care s-a petrecut groaznicul accident este cel al biruinţei morţii prin Învierea Mântuitorului, Care  pe ,,cei adormiţi în credinţă îi aduce împreună cu El”.

2022534
Mănăstirea ortodoxă Suprasl reconstruită de Arhiepiscopul Miron de Hajnówka

Credem cu tărie că această moarte a vlădicului Miron în misiune sfântă, în mijlocul fraţilor creştini este tot un act de jertfă sfântă şi luminoasă pentru binele, pacea şi armonia între oameni şi popoare.

Chipul său plin de optimism, capacitatea sa de slujire a oamenilor în cele mai grele condiţii, identificarea sa cu idealul creştin al apărării prin credinţă a celor mai înalte valori morale ale umanităţii l-au impus ca pe un autentic ostaş al lui Hristos, luptător cu armele păcii şi ale iubirii de oameni, pentru promovarea demnităţii şi iubirii în viaţa noastră tulburată de atâta suferinţă şi încercări.

L-am cunoscut, l-am apreciat, l-am iubit ca pe un frate adevărat şi rămâne pe mai departe un prieten-erou al credinţei, al demnităţii şi al iubirii de Dumnezeu şi de poporul polonez.

Miron
Aprilie 2010: Scrisoare pascală a ÎPS Arhiepiscop Miron, adresată ÎPS Arhiepiscop Casian

Ne-am întâlnit în diferite ocazii, în Polonia, în România şi în lume, la momente importante, unde glasul şi prestanţa sa au făcut întotdeauna cinste Bisericii Ortodoxe a Poloniei, Preafericirii Voastre şi Sfântului Sinod, Ortodoxiei universale, Creştinismului în general, ţării şi poporului său, dar şi lumii contemporane.

Raspuns Sava
Mesajul de mulţumire al PF Mitropolit Sava al Poloniei adresat ÎPS Arhiepiscop Casian pentru condoleanţele exprimate

Rămâne viu în memoria, în evlavia şi în viaţa noastră şi-l vom pomeni neîncetat, rugând pe Mântuitorul înviat să-l aşeze în ceata drepţilor.

Transmitem, în numele tuturor prietenilor din Eparhia Dunării de Jos care l-au cunoscut şi iubit, sincere condoleanţe Preafericirii Voastre, Sfântului Sinod, camarazilor săi şi mai ales întristatei sale familii.

IMG_2573
20 iunie 2008: ÎPS Arhiepiscop Miron de Hajnówka, alături de ÎPS Arhiepiscop Casian şi clerul eparhiei Dunării de Jos

Dumnezeu să-l ierte!

Hristos a înviat!”