Sfinţii, mai aproape de copii

În săptămâna 19 – 23 aprilie 2010, Şcoala Generală Nr. 24 „Gheorghe Naum” din Brăila a desfăşurat programul „Zilele şcolii”, prilej prin care se cinsteşte ocrotitorul spiritual – Sf. Mc. Gheorghe. Evident că în acest context nu putea lipsi elementul religios-educaţional, cu atât mai mult cu cât unitatea de învăţământ are statutul de şcoală incluzivă (cuprinde copii cu cerinţe educaţionale speciale – CES, precum şi o parte a minorităţii rrome), fiind situată într-un cartier modest al oraşului Brăila (cartierul Chercea).
Astfel, având sprijinul dnei prof. Rodica Mocanu, directoarea şcolii, precum şi al pc pr. Nicolae Filimon, parohul bisericii „Sf. Filofteia”, cu care şcoala desfăşoară diferite activităţi religioase pentru elevi, dintre care cel mai important este cel catehetic – „Hristos împărtăşit copiilor”, am organizat sceneta religioasă „Sfinţii-prietenii copiilor”, prin care am încercat să le insuflăm celor mici dragostea către cele sfinte, prin apropierea şi cunoaşterea vieţii sfinţilor, dar şi a le arăta celor prezenţi roadele educaţiei religioase din şcoală.
În faţa cadrelor didactice ale şcolii, a invitaţilor, dar şi a propriilor părinţi, elevi din clasele a IV-a şi a V-a au interpretat pe sfinţii dragi sufletelor lor, ca de pildă: Maica Domnului, Sf. Ioan Botezătorul, Sf. Nicolae, Sf. Stelian, Sf. Gheorghe, Sf. Dimitrie, Sf. Parascheva, Sf. Filofteia, Sf. Teodora, Sf. Ecaterina şi alţii, care se roagă lui Dumnezeu pentru cei credincioşi.
Mulţi dintre ei au fost profund emoţionaţi de rolul primit, încercând astfel să fie cât mai apropiaţi de „chipul” şi de viaţa sfântului. Unii dintre copii ne-au mărturisit că „această scenetă ne-a îndemnat să facem cele bune!” (Ancuţa Zainea, cls. a V-a) şi că „acest rol m-a ajutat să înţeleg că toţi copiii trebuie să încerce să fie mai apropiaţi de Dumnezeu şi de sfinţi!” (Mădălina Munteanu, cls. a V-a) sau că „sceneta mi-a plăcut pentru că am fost pentru scurt timp Sfântul Gheorghe, care este un exemplu de curaj!” (Eugen Teodor, cls. a IV-a).
De asemenea, şi părinţii prezenţi ne-au dezvăluit bucuria din suflete: „Cred că aşa cum am fost impresionată eu, aşa au fost toţi părinţii, profesorii şi restul invitaţilor care au asistat. Îmi pare bine că în şcoala noastră se predă Religia, deoarece numai aşa copiii se unesc mai mult spre cele cu adevărat folositoare, sunt mai buni şi mai iubitori.” (Mădălina Nicoleta Baranga).
Aceste mărturii sincere ne bucură şi ne încurajează în lucrarea religioasă din şcoală, cu ajutorul lui Dumnezeu şi al sfinţilor, care devin prieteni şi modele de viaţă pentru copiii noştri.
Prof. Geanina-Gabriela Portase
014
Sceneta religioasă ,,Sfinţii-prietenii copiilor”

În săptămâna 19 – 23 aprilie 2010, Şcoala Generală Nr. 24 „Gheorghe Naum” din Brăila a desfăşurat programul „Zilele şcolii”, prilej prin care se cinsteşte ocrotitorul spiritual – Sf. Mc. Gheorghe. Evident că în acest context nu putea lipsi elementul religios-educaţional, cu atât mai mult cu cât unitatea de învăţământ are statutul de şcoală incluzivă (cuprinde copii cu cerinţe educaţionale speciale – CES, precum şi o parte a minorităţii rrome), fiind situată într-un cartier modest al oraşului Brăila (cartierul Chercea).

Astfel, având sprijinul dnei prof. Rodica Mocanu, directoarea şcolii, precum şi al pc pr. Nicolae Filimon, parohul bisericii „Sf. Filofteia”, cu care şcoala desfăşoară diferite activităţi religioase pentru elevi, dintre care cel mai important este cel catehetic – „Hristos împărtăşit copiilor”, am organizat sceneta religioasă „Sfinţii-prietenii copiilor”, prin care am încercat să le insuflăm celor mici dragostea către cele sfinte, prin apropierea şi cunoaşterea vieţii sfinţilor, dar şi a le arăta celor prezenţi roadele educaţiei religioase din şcoală.

În faţa cadrelor didactice ale şcolii, a invitaţilor, dar şi a propriilor părinţi, elevi din clasele a IV-a şi a V-a au interpretat pe sfinţii dragi sufletelor lor, ca de pildă: Maica Domnului, Sf. Ioan Botezătorul, Sf. Nicolae, Sf. Stelian, Sf. Gheorghe, Sf. Dimitrie, Sf. Parascheva, Sf. Filofteia, Sf. Teodora, Sf. Ecaterina şi alţii, care se roagă lui Dumnezeu pentru cei credincioşi.

Mulţi dintre ei au fost profund emoţionaţi de rolul primit, încercând astfel să fie cât mai apropiaţi de „chipul” şi de viaţa sfântului. Unii dintre copii ne-au mărturisit că „această scenetă ne-a îndemnat să facem cele bune!” (Ancuţa Zainea, cls. a V-a) şi că „acest rol m-a ajutat să înţeleg că toţi copiii trebuie să încerce să fie mai apropiaţi de Dumnezeu şi de sfinţi!” (Mădălina Munteanu, cls. a V-a) sau că „sceneta mi-a plăcut pentru că am fost pentru scurt timp Sfântul Gheorghe, care este un exemplu de curaj!” (Eugen Teodor, cls. a IV-a).

De asemenea, şi părinţii prezenţi ne-au dezvăluit bucuria din suflete: „Cred că aşa cum am fost impresionată eu, aşa au fost toţi părinţii, profesorii şi restul invitaţilor care au asistat. Îmi pare bine că în şcoala noastră se predă Religia, deoarece numai aşa copiii se unesc mai mult spre cele cu adevărat folositoare, sunt mai buni şi mai iubitori.” (Mădălina Nicoleta Baranga).

Aceste mărturii sincere ne bucură şi ne încurajează în lucrarea religioasă din şcoală, cu ajutorul lui Dumnezeu şi al sfinţilor, care devin prieteni şi modele de viaţă pentru copiii noştri.

Prof. Geanina-Gabriela Portase